Sardes

Lidya Devleti’nin başkenti Sardes Antik kentinin kalıntıları, bugün Salihli ilçesindeki Sart kasabasında yer almaktadır. Thomos ( Bozdağ ) Dağlarının eteklerinde, Ege sahilinden Anadolu’nun iç kısımlarına doğru ilerleyen yolların üzerinde stratejik bir noktadadır.

Burası eski adı ile Hermos yani Gediz Nehri’nin bolca sulanan ovalarında Marmara Gölünü izleyen son derece bereketli ve güvenli bir yerdir. Bu bölge yaklaşık 5000 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Demir Çağı’nda Lydia Krallığının başkenti olan Sardes Antik Kenti, ovanın 300 metre üstünde yükselen bir kale konumuna sahiptir. Bu yüksek Akropolis’in eteğinde yer alan Paktolos Nehri, bu güzel kente güzellik ve önem katan iki şeyi sürüklemiştir; Altın ve Su…

Paktolos Nehrinin sürüklediği altın sikkenin yani paranın da doğumuna neden olmuştur. Para basan ilk devlet olma özelliğine sahip olan Lidya ticarette çok büyük bir öneme sahiptir. Yüzyıl gibi bir süre içinde Anadolu’nun en güçlü devleti haline gelmiştir. Bu özelliği Sardes Antik Kentini Dünyanın en önemli Antik Kentlerinden biri yapmaktadır.

Antik Roma ve Yunan efsanelerinde Paktolos Nehrinin altın taşımasının bir sebebi vardır… Bu efsaneye göre dokunduğu her şeyi altına çeviren Frig Kralı Eşek Kulaklı Midas, bu nehirde yıkanmıştır. Bu dönemlerde gerek efsaneler, gerek şehrin zenginliği yüzünden oldukça göç alan Sardes’de M.Ö 1. yüzyıla gelindiğinde altının tükendiği söylenir.

Ancak buna rağmen şehir uzun yüzyıllar boyunca ‘Altın Sardes’ olarak anılmaya devam etmiştir. Günümüzde Sart Çayı yanında bulunan altın işleme atölyeleri zaman zaman ziyarete kapalıdır. Lydia Devleti M.Ö 546 yılında yıkılmıştır ve Sardes kenti Perslerin egemenliği altına girmiştir.

Bu işgal ile Sardes’in zengin hazineleri de Persler tarafından götürülmüştür. M.Ö 334 senesinde Sardes, Makedonya Kralı Büyük İskender’in eline geçmiştir. Daha sonraki yıllarda birkaç kez el değiştiren Sardes M.Ö 133 yılında Roma İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir.

Roma İmparatorluğu egemenliğinde en zengin ve görkemli dönemini yaşayan şehir, M.Ö 17 yılında büyük bir deprem yaşamıştır. Daha sonra Bizans İmparatorluğu egemenliğine giren şehir burada önemli bir Piskoposluk merkezi haline gelmiştir.

Anadolu’daki ilk yedi kiliseden biri burada Artemis Tapınağının arkasına yapılmıştır. M.S 615 senesinde Sasaniler tarafından tahrip edilmiş, ardından 14. yüzyılda Osmanlıların eline geçmiştir. 1910 ve 1914 yılları arasında Amerikalılar tarafından kazılmıştır.

Bu kazılardan çıkan eserler ise bugün New York Metropolitan Müzesinde sergilenmektedir. 5000 yıllık bir tarihe sahip Sardes Antik Kenti, Roma ve Bizans gibi büyük imparatorluklar için de önemli bir merkez olmuştur. Özellikle Bizans döneminden ilginç kalıntılar bulunmaktadır.

sardes

Roma Döneminde şehrin temiz suyu nedeniyle hamam inşa edilmiş ve Bizans Döneminde de yine kullanılmaya devam edilmiştir. Hamam ilk olarak Lucius Verius döneminde M.S 161 yılında yapılmıştır. 211 yılında ise oldukça önemli bir onarım geçirmiştir.

DMCA.com Protection Status